Fyzioterapie, regenrační a rekondiční služby
Tenisov? loket

Na tenisový loket zaútočte fyzioterapií

Tenisový neboli golfový loket patří do skupiny entezopatií. Entezopatie je bolestivost v oblasti úponu svalu. Tato bolest je nejčastěji spojená s přetížením určité svalové skupiny, která se do bolestivého místa upíná. Na základě tohoto přetížení vznikají zánětlivé změny v přechodu šlachy na kost. V případě tenisového lokte se jedná o přetížení extenzorů předloktí, tedy svalů, které zvedají zápěstí a prsty.

Tyto obtíže dostaly název podle častých obtíží u tenistů, kteří přetěžují tyto svaly při chybném provádění backhandu. Tenisový loket se ale zdaleka netýká jen tenistů, k přetížení může dojít při jednostranné zátěži při jakémkoliv sportu. Tyto obtíže se dokonce ani nemusí týkat pouze sportovců, svaly předloktí si můžete přetížit i prací na počítači nebo například prací na zahradě.

Projevy

Mezi základní příznaky tenisového lokte patří bolest v oblasti úponu svalů na zevní straně loketního kloubu, tato bolest je při pohybu, ale i na pohmat. Bolesti mohou vyzařovat i do předloktí a zápěstí. Pacienti mohou vnímat nepříjemné pocity při nošení těžších věcí nebo při úchopu. Pokud se tyto obtíže správně neřeší, tak se zánět v oblasti úponu zvětšuje, pak mohou být bolesti i klidové a může se objevit zvýšení teploty v místě úponu. 

Diagnostika a léčba

K diagnostice většinou postačí anamnéza, popsání potíží pacientem a dobré vyšetření fyzioterapeutem. Pro zjištění velikosti zánětu v místě úponu se používá vyšetření diagnostickým ultrazvukem. 

Důležité je neignorovat prvotní příznaky. Pokud se přetížení svalů předloktí začne řešit včas, je zánět v oblasti úponu malý, postačí jen krátkodobý klidový režim, použití protizánětlivé masti a uvolnění svalů. Pokud se příznaky neřeší, zánět se zvětšuje a z akutního problému se stává problém chronický. Léčba se pak v tomto případě prodlužuje a často je pak třeba využít aplikace krevní plasmy do místa zánětu.

Základní pomoc při bolestivých úponech nejenom v oblasti lokte, ale třeba i v oblasti ramenního nebo kolenního kloubu, je správná fyzioterapie!